Psycholog - kiedy może Ci pomóc? - poradnik zdrowie i uroda

terapia gestalt kraków

Wiąże się ona ze stosowaniem metod

Mówi się, że depresja jest obecnie chorobą cywilizacyjną. Coraz więcej osób nie radzi sobie ze swoją sytuacją - a to z trudami zawodowymi, a to prywatnymi. Stres, coraz wyższe oczekiwania, samotność, a także nieprzyjemne infor

Psycholog - kiedy może Ci pomóc? - poradnik zdrowie i uroda terapia gestalt kraków
macje ze świata i poczucie niebezpieczeństwa to tylko nieliczne z przyczyn, które mogą doprowadzić do kiepskiego stanu psychicznego. Postęp technologiczny doprowadził jednak do tego, że mamy coraz więcej wiedzy, jak takim problemom zaradzić. Psychoterapia jest doskonałym narzędziem do tego, żeby przeciwdziałać trudnym stanom. Wiąże się ona ze stosowaniem metod w oparciu o regularny kontakt z człowiekiem. Wiele z nich jest używanych w walce z zaburzeniami psychicznymi, a skuteczność takich działań została udowodniona naukowo. M.in. terapia grupowa to świetny przykład, jak zaradzić problemom. Wtedy mamy okazję spotkać się z innymi osobami, które również czują coś podobnego. Zaletą terapii grupowej jest pełna poufność rozmów w zamkniętym pokoju. Ważne jest też, aby psychoterapeuta był naszym prawdziwym doradcą.


I wrócić do pełni zdrowia psychicznego.

Czasy w których żyjemy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Wszechobecny stres zatruwa psychikę człowieka i powoduje wiele chorób nie tylko umysłowych, ale również fizycznych. W tej gonitwie współczesnego świata wielu z nas wymaga pomocy psychologa, psychiatry, jak i psychoterapii. Psychoterapia jest jedną z metod leczenia zaburzeń psychicznych. Stosowana jest w psychologii i ma za zadanie pomóc osobom z różnorodnymi problemami psychicznymi. Psychoterapia może być prowadzona indywidualnie lub może być też terapia grupowa. Sama forma leczenie nie jest niczym nowym. Już w starożytności zajmował się tym Arystoteles i Galen. Jest to dowód na to, że od niepamiętnych czasów ludzie zmagali się z chorobami ciała i umysłu. Psychoterapia daje dobre rezultaty w leczeniu nerwicy lękowej i zaburzeń osobowości. W naszym kraju usługi psychoterapeutyczne są dostępne w ramach ubezpieczenia społecznego. Wystarczy tylko przełamać swój wstyd i niechęć i skorzystać z pomocy specjalisty. I wrócić do pełni zdrowia psychicznego.


Zapewne kusi cię opcja pierwsza

Jeżeli masz w planach skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej, zapewne zastanawiasz się teraz, która jej forma będzie dla ciebie lepsza - czy psychoterapia indywidualna, czy może jednak ta grupowa. Zapewne kusi cię opcja pierwsza. Wolisz porozmawiać z terapeutą w cztery oczy i zwierzyć mu się ze wszystkich swoich problemów. Przemyśl jednak zapisanie się na terapię grupową. Sprawdź, czy coś takiego nie jest przypadkiem organizowane w twojej okolicy. Grupowa terapia może dać ci nawet więcej od terapii indywidualnej. Sam będziesz mógł się o tym przekonać, jeśli tyko się na nią zdecydujesz.

Skoro zapisujesz się na terapię, prawdopodobnie nie radzisz sobie z pewnymi problemami. A wiesz przecież, że o wiele łatwiej można znieść nawet najokrutniejsze lęki i nastroje, gdy jest się w grupie zaufanych i przyjaźnie nastawionych osób. Z takimi ludźmi spotkasz się na terapii grupowej. Wszyscy jej uczestnicy są do siebie podobni, bo zmagają się z problemy natury psychicznej. Terapia grupowa da ci szansę na nawiązanie bardzo wartościowych znajomości, a być może nawet na poznanie prawdziwych przyjaciół, którzy od tej pory będą cię wspierać. Jest to jej nieoceniona zaleta. Dzięki przyjaźni wszystko staje się prostsze.


Polega ona na spotkaniu w wąskich

Psychoterapia to obecnie jeden z wielu sposobów na przeciwdziałanie objawom wiążącymi się z trudnymi stanami w naszym życiu. Niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie nadążyć za zmianami w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Poczucie niezrozumienia, braku empatii, samotności, negatywne informacje z całego świata, podatność na stres, choroba nasza lub bliskich osób, brak motywacji do dalszych działań to jedne z tych powodów, dla których psychoterapia powinna zostać podjęta. Jeżeli czujemy, że jest z nami niewesoło, to nie należy zwlekać i wyszukać specjalistę, który będzie w stanie nam pomóc. Psychoterapeuta powinien nie tylko wykazywać się wiedzą z zakresu medycznego, ale być również naszym przewodnikiem i powinien potrafić podejść do każdego przypadku w inny sposób. Dobrym rozwiązaniem jest np. terapia grupowa. Polega ona na spotkaniu w wąskich grupach od kilku do kilkunastu osób wraz z terapeutą w zamkniętym pokoju. Dzięki temu mamy pewność, że nasze rozmowy zostaną zachowane w pełnej tajemnicy.


Jeżeli więc ktoś nie chce się

Choć czasy się zmieniają, spora ilość osób wciąż ma negatywny stosunek do psychoterapii. W końcu jeszcze do niedawna korzystanie z pomocy psychologów bądź terapeutów było uznawane za powód do wstydu i nikt nie chciał się do takich wizyt przyznawać, nawet jeśli regularnie z nich korzystał. Ten niewłaściwy sposób myślenia należy jednak zmienić. Psychoterapia potrafi pomóc ludziom w wielu sytuacjach. Jeżeli więc ktoś nie chce się na nią wybrać tylko dlatego, że się tego wstydzi, musi jak najszybciej przełamać swoje blokady, zanim będzie za późno i jego stan znacząco się pogorszy.

Na początku, zanim pacjent przyzwyczai się do wizyt u psychiatry i zacznie traktować je jak coś normalnego, może po prostu nikomu o nich nie mówić. Nie ma takiego obowiązku. Nie musi zwierzać się ani rodzinie, ani znajomym. Prędzej czy później przyjdzie na niego czas i sam zechce opowiedzieć o terapii bliskim, ale nikt nie powinien go do tego zmuszać. Warto też wspomnieć, że istnieje coś takiego jak terapia grupowa, która zdecydowanie może pomóc osobom nadmiernie nieśmiałym czy wstydliwym. W gronie podobnych ludzi łatwiej zaakceptować własne ograniczenia. Grupowa terapia nierzadko daje nawet lepsze rezultaty od tej indywidualnej.